OTKA - A magyar élsport versenyképessége az egyéni és csapatsportágakban működő gazdasági ösztönzők tükrében Competitiveness of the Hungarian elite sport system through the incentives systems of individual and team sports
A 2010-ben hivatalba lépett magyar kormány a sportot stratégiai ágazattá nyilvánította és politikájában azt ennek megfelelő módon is kezelte. A kormány a sportirányítás átalakítása mellett többek között öt látvány-csapatsportágban bevezette a társasági adókedvezményből való finanszírozást (TAO-tv.), nagyságrendekkel megemelte a kiemelt sportágaknak nyújtott állami támogatás mértékét és soha nem látott stadionfejlesztési programba kezdett. Ezek a lépések az 1990-es évek piacosító törekvéseivel szemben az állami befolyás erősítését szolgálják, és azt a veszteséget próbálják meg pótolni, ami a magyar sportot a rendszerváltás után kétségkívül érte.
A kutatás azt próbálja feltárni, hogy milyen tényezők befolyásolják egy adott ország sportversenyekben nyújtott teljesítményét. Az alkalmazott módszertan a közgazdasági elemzés fogalmaival próbálja megérteni azt, hogy egyes sportágakban (mint például a kajak-kenu vagy úszás) Magyarország miként képes a nagyobb országokkal szemben is eredményesen szerepelni, és mi okozhatja más sportágak (mint a labdarúgás vagy a kosárlabdázás) fokozatos leszakadását a nemzetközi versenyben. A kutatók feltételezik, hogy a legfontosabb különbség a sportágakban működő ösztönző- és versenyrendszerek (bajnokságok) felépítéséből fakad, és ezek tudatosabb kialakítása hatékonyabb sportfinanszírozáshoz, illetve fenntartható sportmodellhez segíthetné a döntéshozókat.
Korábbi kutatásaink
Projekt címe: Uncharacteristically high player dropout in women’s basketball in relation to dual careers
(Az európai női kosárlabdázását érintő kiugróan magas lemorzsolódási arány problematikáját vizsgáló átfogó kutatási téma tárgyában)
A kutatás célja: A kutatás célja, hogy kvantitatív és kvalitatív módszereket egyaránt alkalmazva átfogóan megvizsgálja az európai női kosárlabdázást sújtó magas lemorzsolódási arány mögött húzódó szociális és egyéb tényezőket.
A kutatás keretében bemutatásra kerülnek az európai női kosárlabdázásban megjelenő magas lemorzsolódásban szerepet játszható különböző tényezők. Ehhez elsőként a lemorzsolódásban szerepet játszó tényezők szakirodalmi összefoglalása, majd a jelenség okainak feltárására kerül sor mind kvantitatív, mind pedig kvalitatív elemzés keretében.
Teljes anyag elérhető itt.
Projekt címe: Study on the Assesment of FIBA Europe’s “Home Grown Player Rule
(FIBA Europe hazai nevelésű játékosokra vonatkozó szabályozás bevezetésének elemzése)
A kutatás célja, hogy megvizsgálja a FIBA Europe tagországai körében a haza nevelésű játékosokra vonatkozó szabályozás bevezetésének hatását az európai kosárlabdázás munkaerőpiacára.
A kutatás keretében bemutatásra kerül az európai kosárlabdázást érintő főbb problémák, mind gazdasági, mind pedig társadalmi megközelítésben, valamint az Európai Unió szabad munkaerő áramlására vonatkozó alapelv hatásai a professzionális kosárlabdázás munkaerőpiacára és ezzel együtt a nemzetközi versenyek versenyegyensúlyára, valamint a nemzeti bajnokságokra.
Teljes anyag elérhető itt.
Projekt címe: A hazai utánpótlás csapatok eredményességének vizsgálata
A kutatás elsődleges célja az volt, hogy megvizsgálja az egyes klubok eredményességi szerepét a hazai női és férfi kosárlabdázásban.
Projekt címe: Sportgazdasági Nagyító
2010. évtől Muszbek Mihály vezetésével minden évben elkészül az NB1-es labdarúgó vállalkozások mérlegére alapozott sportgazdasági elemzés, mely átfogó képet ad a hazai labdarúgás helyzetéről.
Tanulmány főbb tartalmi elemei:
- csapatok árbevétele, költsége, eredménye
- a legjelentősebb összegű átigazolások, játékos export, -import
- a magyar labdarúgás pozíciója a világranglistákon, válogatottak, klubcsapatok, nemzetközi kupa szereplési rangsor
- a magyar bajnokságban szereplő idegenlégiósok foglalkoztatásának néhány kérdése
- játékos keresetek, élőmunka költségek
Legfrissebb tanulmány összefoglalója itt olvasható.
Projekt címe: COMPETITIVENESS OF THE HUNGARIAN ELITE SPORT SYSTEM
This report has been submitted to the IOC Olympic Studies Centre in the framework of the 2015 PhD Students Research Grant Programme