Amióta Hosszú Katinka három aranyérmet nyert Rióban, időről időre felröppen a hír, hogy doppingol. Másképp elképzelhetetlen akkora fölény, amilyennel ott az első aranyát nyerte, és különben is, mindenki doppingol, nem lehet, hogy csak ő nem. Amellett fogok most érvelni, hogy valóban doppingol, csak éppen olyan módszerrel, amit lehetetlen betiltani.
Katinka szerelmes a férjébe. Harminchárom éve élek pszichológusok között, akaratlanul is észreveszem, ahogy Katinka hullafáradtan, magát a végletekig kihajtva odaadó szerelemmel néz ki a medencéből a párjára, aki egyben az edzője is, és éppen egy elrontott benyúlás miatt kiabál vele úgy, hogy zeng az uszoda.
Minden nagy szerelmi történet nemcsak egy férfiről és egy nőről szól, hanem a korról is, amelyben játszódik. A Rómeó és Júlia legalább annyira szól a korabeli Veronáról, mint a két főszereplő szerelméről. Katinka és Shane története a mai Magyarország, és egyben a globalizálódó világ kvinteszenciája.
Hosszú Katinka és Shane Tusup esküvői képe
Mondják, hogy „harminc az új húsz”, ebben is a mai kor terméke ez a sztori. A régi módszerek a régi ideális úszókorban Katinka esetében egy olimpiai negyedik helyig vezettek, ami kétségtelenül szép teljesítmény. De Katinka az élő példa arra, mennyire megváltozott a világ. Huszonhét évesen ért fel a csúcsra Rióban, és még távolról sincs vége a sztorinak. Úgy tűnik, mai korunkban is igaz, hogy omnia vincit amor, a szerelem mindent legyőz.
Élettankutatók kimutatták, hogy a szerelem olyan anyagok termelődésével jár, amelyek teljesítményfokozó hatásúak. Erre egyébként másik háromszoros riói aranyérmesünk, a kajakozó Kozák Danuta is példa: az ő edzője is a párja.
A szerelem betilthatatlan dopping. Előbb-utóbb a sporttudománynak is foglalkoznia kell vele. Már csak azért is, hogy az így felszabaduló pluszenergia az ellenfelek ellen forduljon, és ne a sportvezetés ellen, mint például a sakkozó Rapport Richárd esetében, és egy időben Hosszú Katinka és Kozák Danuta esetében is.