Aki csak egy kicsit is érdeklődik a kosárlabda sportág iránt, biztosan meg tud említeni legalább egy esetet, amikor egy játékos az utolsó másodpercben szerzett kosarával döntötte el a mérkőzést, lett hős. Legyen az Michael Jordan aranygyűrűt érő tempója a Jazz ellen, vagy az elmúlt hónapokban Steph Curry nem egy félpályás kosara, ezek a megmozdulások beégnek a szurkolók emlékezetébe és hajlamosak vagyunk csak a sikres kísérletekre emlékezni.
Hogy tisztább képet kapjunk arról, mennyire nehéz az utolsó támadást sikeresen befejezni, megvizsgáltunk 2100 olyan összecsapást, amelynél a labdát birtokló csapat három, vagy kevesebb pontos hátrányban támadhatott a végső dudaszó előtt és természetesen nem hagytuk ki a döntetlen helyzetnél vezetett végső attakokat sem.
Az talán nem is igazán meglepő, hogy három pontos hátránynál mindössze 7,93 százalékos pontossággal dobják a triplát a játékosok, hiszen a védelem is pontosan tudja, hogy mi ellen kell védekeznie. Az már jóval szokatlanabb, hogy két pontos hátránynál is csak 12,55 százalékra nő ez az érték, valamint az, hogy egy pontos hátránynál a hárompontos dobások 15,89 százaléka talál be.
Kétpontos kísérleteknél is az elvárt érték fele, azaz 20 és 28,49 százalék a dobáspontosság, ami döntetlen helyzetnél a hőssé válás lehetősége és a csökkenő nyomás miatt kimagasló értékre, 47,43 százalékra vált.
Nagy a hullámzás a büntetők terén is. Három és kétpontos hátrány birtokában csak minden ötödik dobás sikeres, ami azzal a stratégiával magyarázható, hogy a csapatok szándékosan hibáznak, bízva a megszerzett támadólepattanó megszerzésében és egy újabb mezőnykísérletben. Az igazi furcsaságot ott találhatjuk a számok tengerében, hogy egypontos hátránynál 73,91 százalék a sikerességi mutató, de egál helyzetnél csak 65,22 százaléka a dobásoknak ér győzelmet.
A táblázatot böngészve az az érzés alakulhat ki a kutatóban, hogy a dobások sikeressége semmi mástól nem függ, csak az eredményjelzőn álló számok különbségétől. Pedig csak arról van szó, hogy az élsportolók is csak emberek és érzik a rájuk nehezedő felelősség súlyát.
De valójában kik is az igazi clutch játékosok? James, Bryant, Jordan, vagy Curry? Esetleg olyan névtelen vízhordók, akik dobására az ellenfél sem számít? Megtudhatjuk elemzésünk második részéből.